Een anker op het strand van Scheveningen

Kortjakje wandelde deze week met een brede glimlach en een vers kopje thee de redactie binnen. Ze kon niet wachten om te delen wat ze afgelopen zondag had gehoord. Na een lange, heftige periode van ziekte en pijn stond de spreker voor het eerst weer op het podium. Hij kwam met een inspirerend, eerlijk en dapper verhaal dat recht uit het leven gegrepen was. En eerlijk is eerlijk: na zijn verhaal kijken we op de redactie toch heel anders naar een simpel stranduitje!

In onze maatschappij is hoop vaak niks meer dan een twijfelachtige gedachte. De spreker haalde Wikipedia aan, waar hoop wordt omschreven als een ‘onzekere verwachting’ dat iets leuks zal gebeuren. Dat is dus net zoiets als wanneer je roept: “Ik hoop dat het morgen mooi weer wordt”. En de Franse filosofische denker Jean-Paul Sartre beweerde zelfs dat we zonder hoop moeten leren leven. Wat een uitspraak zeg!

Maar de spreker zette daar Romeinen 15 vers 13 tegenover, waarin gesproken wordt over ‘de God van de hoop’. Bijbelse hoop is namelijk geen wankelbare wens, maar een absolute zekerheid. Hij verwees naar Hebreeën 6 vers 18 en 19, waar deze hoop wordt vergeleken met een anker voor de ziel dat reikt tot achter het voorhangsel. Achter dat dikke gordijn in de tabernakel woonde Gods tegenwoordigheid. Waar vroeger alleen de hogepriester één keer per jaar mocht binnengaan, heeft Jezus de weg voor ons geopend. Onze emoties, gedachten en wil mogen zich nu verankeren in die troonzaal van God.

Loutere vreugde

Wanneer het leven tegenzit, komt blijdschap niet zomaar aanwaaien. In de eerdergenoemde bijbeltekst van Romeinen staat dat God ons wil vullen met ‘loutere vreugde’. Maar wat betekent dat woord ‘louteren’ nou eigenlijk in gewone mensentaal?

Je kunt het vergelijken met het zuiveren van goud of zilver in een heet vuur. Door de hitte smelt al het vuil weg, totdat er alleen nog maar puur, zuiver edelmetaal overblijft. ‘Loutere vreugde’ is dus geen goedkope, opgeklopte vrolijkheid voor als alles meezit. Het is een diepe, zuivere blijdschap die overblijft en standhoudt, juist als je door een moeilijke periode of een ‘heet vuur’ heen moet.

De spreker legde het uit in het Engels. Nu Kortjakje niet veel naar school gaat, was het fijn dat de spreker ook de vertaling gaf! Het gaat in ons geloof niet om Gods presents (de cadeautjes), maar om Zijn presence (Zijn aanwezigheid). Echte vreugde groeit wanneer we ons verlustigen in de Heer en onze blik op Jezus richten, zelfs op de momenten dat we in een diep dal zitten.

Zoeken in het zand van Scheveningen

Om uit te leggen wat de vrede uit Filippenzen 4 betekent die ons verstand te boven gaat, haalde de spreker een herinnering op uit zijn kinderjaren op de Scheveningse kust. Tijdens het zwemmen glipte de trouwring van zijn moeder af, zo hop de zee in! Gewapend met een zeefje en een emmertje keerden hij en zijn broer in de avond terug naar het strand om het zand uit te kammen. Na lang en volhardend zoeken, vonden ze wonder boven wonder het sieraad en konden ze hun logischerwijs emotionele moeder dolblij verrassen.

Maar de diepere les van dit verhaal gaat verder dan alleen deze goede afloop. Bidden en zoeken is soms een taai en langdurig proces. En laten we eerlijk zijn: het is heel goed mogelijk dat je níét vindt waar je zo vurig naar op zoek bent. Die ring had evengoed voor altijd in de diepte van de zee kunnen verdwijnen. In het dagelijks leven krijgen we lang niet altijd (direct) de uitkomst, de antwoorden of het herstel waar we zo vurig om bidden.

Gods belofte in Filippenzen 4 is dan ook niet dat Hij al onze vragen direct beantwoordt of onze omstandigheden meteen verandert. Wat Hij wél belooft, is Zijn vrede — een innerlijke rust die je hart omgeeft en beschermt, zelfs wanneer je met lege handen blijft staan midden in de storm.

Overvloedig uitdelen en neerknielen

Deze hoop en vrede zijn er niet alleen voor jezelf, maar om overvloedig uit te delen aan een wanhopige wereld door de kracht van de Heilige Geest. God laat je heel persoonlijk weten: “Jij bent mijn geliefde zoon of dochter”. Wees daarmee gezegend.

Blessings,
Kortjakje

P.S. Klik hier om de preek terug te luisteren.